
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | -17.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | -15 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | -35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -15 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.01 %/V |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
Stock: 99
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36326
Ext.Price$0.36326
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36326 | $0.36326 |
| 10 | $0.35568 | $3.55680 |
| 25 | $0.35282 | $8.82050 |
| 50 | $0.34998 | $17.49900 |
| 100 | $0.34716 | $34.71600 |
